12
Sie

Kabina asymetryczna – łazienka z pomysłem

Kabina asymetryczna to rozwiązanie, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i pozwoli w ciekawy sposób zaaranżować łazienkową przestrzeń. Nie jest to jednak jedyna opcja, na jaką można pozwolić sobie w łazience czy pokoju kąpielowym. Do wyboru mamy całe mnóstwo kabin prysznicowych. Różniących się kształtem, wysokością, jak i funkcjonalnościami. Przyglądamy się poszczególnym rozwiązaniom.

Kabina asymetryczna czy tradycyjna?

Najwięcej zachodu kosztować nas będzie planowanie łazienki małej bądź o nietypowym kształcie. To wciąż przestrzeń, w której musi się znaleźć wiele elementów wyposażenia. Ma być praktycznie, z zachowaniem swobody poruszania się oraz z dopasowaniem stylistycznym do naszych gustów.

W tego typu łazienkach doskonale spełni swoje funkcje kabina o standardowym rozmiarze, ale i kabina asymetryczna. Tym bardziej, jeśli pozwala na to przestrzeń i zależy nam na zapewnieniu sobie komfortowego czasu pod prysznicem. Najbardziej klasyczne rozwiązania to kabiny tworzone na planie prostokąta. Wymiary 70 x 70 cm sprawdzą się w małej łazience, ale nie zapewnią wygody pod prysznicem. To właśnie w tym wypadku warto postawić na asymetryczne rozwiązanie, na przykład o jednym boku wynoszącym 100 cm lub więcej.

Do wyboru będziemy mieć również odmienne wysokości. Zależne od wysokości brodzika, na jaki się zdecydujemy. Alternatywą są prysznice z bardzo niskim brodzikami bądź bez brodzików. Te ostatnie to kabiny typu walk-in. Ciekawe pod względem aranżacyjnym, dające najwięcej miejsca, ale i wymagające odpowiedniego przygotowania podłoża pod ich instalację.

Kabina a może wanna?

Niezależnie od wielkości łazienki, każdorazowo stajemy przed dylematem: prysznic czy wanna? Chociaż częściej decydujemy się na kabiny prysznicowe, ze względu na ich funkcjonalność, to niekiedy brakuje nam miejsca na kąpiel w pachnącej pianie.

I z tym problemem jesteśmy w stanie sobie poradzić. Kompromisowe rozwiązanie to montaż wanny w takim miejscu, by można było zastosować szynę z zasłonką prysznicową. Do wyboru są także całe zestawy wanien wraz z drzwiczkami, które wystarczy zamknąć, by uzyskać swoisty prysznic. 2 w 1, które zadowala najbardziej wymagających.

Na co zwracać uwagę

Na pierwszym miejscu bierzemy pod uwagę metraż łazienki oraz możliwości montażowe. Wybór jest naprawdę duży i jeśli mamy taką wizje, to i kabina zamontowana na środku dużego pokoju kąpielowego, stanie się rzeczywistością. Nie można jednak zapominać o funkcjonalności, zarówno całej łazienki, jak i wybranej kabiny. Do tego dochodzi spójność tworzonej aranżacji.

Decydując się na kabinę prysznicową, należy przyjrzeć się jakości wykonania oraz materiałom, z jakich została skonstruowana. To one zadecydują o solidności i trwałości. Także estetyce. Nie bez znaczenia pozostaje sposób rozsuwania drzwiczek.

Niezależnie czy interesuje nas wanna, klasyczna kabina prysznicowa w standardowym rozmiarze i kształcie, czy też kabina asymetryczna, przeanalizujemy własne potrzeby oraz możliwości swojej łazienki. Efekt końcowy ma zachwycać, ale to komfort użytkowania i ergonomia powinny być najważniejsze.

 
Dom