15
Maj

Kosmetyki dla dzieci w 100 % naturalne. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Odpowiednio pielęgnowana będzie bezpiecznym płaszczem ochronnym organizmu, który stanowić będzie barierę dla bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. W zależności od dopuszczanych do kontaktu ze skórą kosmetyków możemy wspomagać jej kondycję lub niszczyć naturalną warstwę ochronną, która występuje na jej powierzchni.

Wybierając kosmetyki, zwłaszcza te, które mają być stosowane do pielęgnacji małych dzieci, warto pamiętać, że nie pozostają one bez wpływu na organizm. Niektóre  z zawartych w kosmetykach substancji pozostają na powierzchni skóry, inne wnikają w jej głąb. Dlatego decydując się na wybór konkretnego produktu, zawsze warto wiedzieć, jaki jest jego skład oraz jak poszczególne składniki działają na skórę i organizm niemowlęcia.

Skóra małego dziecka

Jeśli mówimy o kosmetykach dla małych dzieci, mamy zazwyczaj na myśli produkty przeznaczone dla przedziału wiekowego od 0 do 3 lat. Skóra małego dziecka jest wyjątkowo delikatna, cienka i chłonna. Nie posiada jeszcze wykształconej naturalnej bariery, która chroniłaby ją przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego może być skłonna do podrażnień i alergii znacznie bardziej, niż skóra u osób dorosłych, czy starszych dzieci. Z tego właśnie względu kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych powinny znacznie różnić się pod względem składu od tych dla osób starszych.

Co oznacza informacja “od 1 dnia życia”?

Wiele kosmetyków reklamowanych jako rzekomo bezpieczne dla najmłodszych bardzo często zawiera w rzeczywistości niebezpieczne dla dziecka substancje. W efekcie ich stosowanie u dzieci może prowadzić do wysypki, podrażnienia, czy suchej i szorstkiej skóry. Tego typu reakcje to zwykle pierwszy sygnał tego, że stosowane kosmetyki nie są odpowiednie dla dziecka. Zatem bardziej, niż informację, że kosmetyk może być stosowany od pierwszego dnia życia, warto brać pod uwagę skład specyfiku.

Postaw na naturę

Producenci nauczyli się pisać na etykietach modne i chwytliwe hasła. Wśród nich pojawia się między innymi “produkt naturalny”, choć w rzeczywistości może zawierać wiele szkodliwych substancji. Chcąc mieć pewność co do odpowiedniego składu kosmetyku, zawsze należy czytać etykiety. Jeśli poszukujesz kosmetyków wyprodukowanych wyłącznie z naturalnych produktów, możesz szukać na stronie zabawki i akcesoria dla dzieci.

Dla jasności wypadałoby jeszcze uściślić, że przepisy dotyczące certyfikacji produktów kosmetycznych, jako kosmetyk naturalny definiują taki specyfik, który w swoim składzie posiada minimum 95 % naturalnych składników, zazwyczaj pochodzenia roślinnego i mineralnego. Jeśli już natomiast pojawiają się tam składniki pochodzenia zwierzęcego, to zazwyczaj jest mleko lub miód. Z całą pewnością natomiast nie powinny znajdować się w ich składzie takie związki jak: sztuczne barwniki, konserwanty, czy chemiczne emulgatory.

Niektóre naturalne kosmetyki dla dzieci będą posiadały na etykiecie informację o certyfikacie, który ma stanowić świadectwo autentyczności jego składu. Najczęściej będzie to: Soil Assocation, BDIH, AIAB i ECO CERT. Jeśli jednak nie ma certyfikatu, zawsze sprawdzaj skład specyfiku.