22
Lis

Kosze do kuchni. Z odpadami nie ma żartów!

Nieodłącznym elementem naszych domów stają się kosze do kuchni. Różnokolorowe, mniejsze i większe. Z pokrywami bądź bez. Takie, w których możemy segregować odpady. Jest całe mnóstwo koszy do wyboru i teoretycznie zadecydujemy tylko o wielkości czy kolorystyce. W praktyce jednak musimy uwzględnić łatwość utrzymania w czystości, a także wydatek na worki na śmieci. Zaglądamy do naszych koszy.

Kosze do kuchni – porządek i ekologia

Bez kosza nie ma kuchni. Nawet w tej najmniejszej musi znaleźć się miejsce na chociażby najmniejszy kosz, w którym umieścimy podstawowe odpady. To gwarancja zachowania porządku, a do tego ukłon w stronę ekologii. Temat zagrożenia środowiska naturalnego wciąż jest na topie. Przestał być jedynie modnym, a stał się dla nas ważnym, bo to w jaki sposób podchodzimy do oszczędności i środowiska, wpływa między innymi na rachunki.

Kosze do kuchni dostosujemy zatem do metrażu, jakim dysponujemy, ale i wielkości szafki. Kolejno uwzględniając sposób utrzymania w czystości oraz konieczność zakupu odpowiednich worków na śmieci.

W małych, średnich i dużych kuchniach

Kosze do kuchni niewielkich metrażem powinny być chowane w szafce pod zlewem. Jest to bardzo standardowe rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę ograniczoną przestrzeń – jedyne sensowne. Kosz można postawić bezpośrednio na dnie szafki lub też przymocować go do otwieranych drzwiczek, ułatwiając sobie wyrzucanie śmieci.

W średnich i dużych kuchniach, ciekawym pomysłem jest stworzenie oddzielnej szafki na kosz. Może być zaopatrzona w wysuwaną szufladę i kosze, które pozwalają na podstawową segregację odpadów. Tutaj liczy się jakość zastosowanego mechanizmu w szufladzie, a także łatwość wyjmowania koszy, które regularnie trzeba czyścić.

Dopasowanie do potrzeb

Rozmiar, na jaki opiewają kosze do kuchni, powinien być dopasowany także do naszych potrzeb. To oczywiste, że mieszkając w pojedynkę nie „wyprodukujemy” tak dużej ilości odpadów, z jaką zmaga się kilkuosobowa rodzina. Gdy pozwala na to miejsce w mieszkaniu singla bądź pary, można zadecydować o tym, by w kuchni stanęły dwa mniejsze kosze, ale pozwalające na segregację.

Uwzględniamy wielkość mając na uwadze, że im większe worki na śmieci, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić. Tym bardziej, że do tych pokaźnych wrzucimy sporo odpadów. Całość będzie niemało ważyć, więc i worki muszą być trwalsze. Koszty rosną.

Kształt i kolorystyka

Na koniec zostawiamy kształty oraz kolorystykę. Dostępne są kosze okrągłe, prostokątne. Te najzwyklejsze, jak i nieco bardziej eleganckie. Z systemem otwierania pokrywy poprzez naciśnięcie na pedał bądź z obrotową pokrywką. Wybór zależny będzie zatem od wygody użytkowania, ale i faktu czy nasz kosz znajdzie się na widoku, czy uda się go skrzętnie ukryć w kuchennej szafce.

Kosze do kuchni to nie najtrudniejszy wybór, ale z pewnością ważny. Rozważmy dostępne opcje i dopiero wybierzmy ten kosz, który pod każdym względem spełni nasze i kuchenne wymagania.