26
Wrz

Lodówka jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

Zmiana aranżacji, remont kuchni, a może przeprowadzka? Wiele sytuacji może sprawić, że zastanawiamy się, czy lepiej spełni nasze oczekiwania lodówka jednodrzwiowa, czy dwudrzwiowa. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, jedno jest pewne. Lodówka to dziś podstawowy sprzęt AGD, bez którego trudno byłoby nam egzystować w życiu codziennym.

Standardem w wielu polskich kuchnia już od wielu lat jest lodówka jednodrzwiowa. Jej dwudrzwiowy odpowiednik, czyli lodówkę side by side spotkamy znacznie rzadziej, co często wynika z jej wyższej ceny. Czym jeszcze różnią się oba sprzęty i który z nich lepiej wpisze się w Twoje oczekiwania?

Lodówka jednodrzwiowa, czyli popularne rozwiązanie w polskiej kuchni

Jedną z najistotniejszych kwestii pozostaje ilość miejsca, jakim dysponujemy. Lodówka jednodrzwiowa zazwyczaj z powodzeniem mieści się w każdej polskiej kuchni, nawet tej o niewielkim metrażu. Większe gabarytowo lodówki side by side nie zawsze spełnią pod tym względem nasze oczekiwania. Choć są nieco niższe od wielu modeli jednodrzwiowych to zdecydowanie od nich szersze.

W niektórych przypadkach inwestor z powodu ograniczonej ilości miejsca musi rezygnować nie tylko z lodówki dwudrzwiowej, ale również wysokich modeli jednodrzwiowych. W takim wypadku pozostaje mu lodówka jednodrzwiowa o mniejszych gabarytach. Niskie lodówki jednodrzwiowe spełnią oczekiwania niedużej rodziny i pozostawią sporo miejsca na kuchenne szafki i inne sprzęty.

Lodówki side by side – co mogą nam zaoferować?

Jeśli jednak inwestor dysponuje całkiem sporym pomieszczeniem i odpowiednim budżetem, może pokusić się o zakup lodówki dwudrzwiowej. Takie modele mają oddzielne, umieszczone obok siebie komory chłodziarki oraz zamrażalki. Komory mogą być identycznych rozmiarów, choć zdecydowanie częściej spotkamy lodówki z szerszą chłodziarką. Oddzielne drzwi do każdej komory umożliwiają ich niezależne otwieranie. Podobne rozwiązanie oferuje niejedna lodówka jednodrzwiowa. W tym przypadku zamrażalka może być umieszczona nad lub pod chłodziarką. Zazwyczaj jednak jej pojemność jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku lodówek side by side.

Różne modele i różne funkcje

Niektórym inwestorom zależy na tym, by lodówka oprócz podstawowych funkcji spełniała też szereg dodatkowych. Producenci oferują wiele udogodnień. Znajdziemy je zarówno wśród lodówek jedno, jak i dwudrzwiowych. Przykładem jest komora świeżości w chłodziarce, która charakteryzuje się inną temperaturą i wilgotnością niż w pozostałej części chłodziarki. Dzięki temu przechowywane w niej warzywa dłużej zachowują świeżość.

Przykłady zastosowanych w lodówkach udogodnień można mnożyć. Od tych, które dotyczą przechowywania żywności, poprzez wbudowane kostkarki lodu oraz dyspensery wody, aż po możliwość połączenia z domową siecią wi-fi. Ich dobór zależy od oczekiwań względem urządzenia i zasobności portfela. Zarówno lodówka jednodrzwiowa, jak i dwudrzwiowa może mieć ich wiele. Pamiętajmy jednak, że im więcej funkcji, tym droższy model.

 
Dom