23
Wrz

Meble ogrodowe – jak zabezpieczyć je przed zimą?

Sezon letni mamy już za sobą, a to dla wielu z nas wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac porządkowych w ogrodzie. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o prace ogrodnicze. Bardzo ważnym elementem przestrzeni zewnętrznej są przecież ogrodowe meble. Ich wygląd i jakość zależą w ogromnym stopniu od tego, ile serca włożymy w ich pielęgnację.

Sposób, w jaki należy na zimę zabezpieczyć ogrodowe meble, zależy przede wszystkim od tego, z czego zostały wykonane. Każdy materiał może zachowywać się nieco inaczej przy wystawieniu na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Pamiętając o tym, zapewnimy ogrodowym meblom możliwie najlepszą ochronę i zabezpieczymy je przed zniszczeniem przez niesprzyjającą aurę.

Meble drewniane

Meble wykonane z drewna to klasyka, którą spotkamy w niejednym ogrodzie. Warto pamiętać, że zachowanie ich w dobrym stanie wymaga jednak szczególnej uwagi. Najlepszy sposób na przedłużenie ich żywotności to zabezpieczenie przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Drewno warto chronić przed deszczem, śniegiem oraz wilgocią. W okresie zimowym najlepiej więc schować je w suchym i chłodnym, ale też przewiewnym miejscu. Do tego celu doskonale nadaje się budynek gospodarczy albo garaż.

Warto pamiętać, że meble drewniane chronimy też poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów. Stosujemy je wtedy, gdy stara warstwa nie spełnia już swojej funkcji. Drewno można zabezpieczać lakierem, bejcą, lakierobejcą lub farbą. Impregnujemy je woskiem albo olejem.

Sposób zabezpieczania drewna zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz rodzaju preparatu, który zastosowano do drewnianych mebli w przeszłości. Niektóre z nich pozwalają na wyeksponowanie naturalnego rysunku słojów, inne pozwalają uzyskać meble o całkowicie odmiennej barwie.

Meble z technorattanu

Współcześnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się meble technorattanowe. Wyglądem nawiązują do popularnych w przeszłości mebli z rattanu, jednak są od nich znacznie trwalsze. Co istotne, nie wymagają stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a do zachowania ich dobrej kondycji wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką lub preparatem przeznaczonym do czyszczenia tworzywa sztucznego.

Meble technorattanowe są zdecydowanie bardziej odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych od rattanu. Co więcej, jeśli będziemy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu w okresie zimowym, zapewnimy im lepszy wygląd i dłuższą żywotność. Przechowywać można je – podobnie jak meble drewniane – w garażu albo budynku gospodarczym. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji takiej przestrzeni, techrattanowe meble ogrodowe z Bazkar.pl warto okryć specjalnym pokrowcem. Wtedy, nawet jeśli zostaną pozostawione na zimę na zewnątrz, nie ulegną z tego powodu zniszczeniu. Takie pokrowce wykonuje się z wodoodpornego i stosunkowo grubego materiału, który przepuszcza powietrze. Pokrowiec można kupić razem z meblami lub dokupić go później.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zabezpieczenie mebli na zimę pozwala ochronić je przed uszkodzeniami wynikającymi ze zmian atmosferycznych. W zależności od rodzaju materiału szkodliwie mogą działać duże zmiany temperatur, wilgoć, deszcz oraz śnieg. Część osób decyduje się chronić meble przed tymi czynnikami, owijając je szczelnie folią. Pamiętajmy jednak, że wtedy nie będzie właściwej wentylacji, a na meblach może pojawić się pleśń. Dlatego producenci mebli zdecydowanie bardziej rekomendują dostosowane do przechowywania mebli pokrowce albo wentylowane, dające ochronę pomieszczenia.

Zależnie od tego, jaki rodzaj mebli wybierzemy, ich kondycja i trwałość zależeć będzie zarówno od ich jakości i rodzaju zastosowanego do ich produkcji materiału, jak i sposobu ochrony przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane odwdzięczą się doskonałą prezencją i pozwolą użytkować przez wiele kolejnych lat, ciesząc nasze oczy i gwarantując komfort podczas letniego wypoczynku.

 
Dom