4
Lip

Nowoczesne oświetlenie domu – na co zwracać uwagę, przy jego wyborze

Istotnym elementem każdego domu jest jego oświetlenie. Podstawową funkcją oświetlenia z kolei jest dostarczenie do wnętrza i przestrzeni wokół domu na tyle jasnego światła, by umożliwić użytkownikom bezpieczne poruszanie się i wykonywanie rozmaitych czynności. Komfortowe korzystanie z mieszkania możliwe będzie pod warunkiem dopasowania oświetlenia do funkcji pomieszczenia i doboru jego odpowiednich parametrów.

Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny dom bez odpowiednio dobranego oświetlenia. To ono w dużej mierze zapewnia komfort korzystania z wnętrza i stwarza dogodne warunki tak do pracy, jak i odpoczynku. Dostosowując rodzaj oświetlenia do funkcji pomieszczenia, stwarzamy optymalne warunki w każdym z nim.

Równomierne oświetlenie domu

O równomierne oświetlenie pomieszczenia, w zależności od własnych preferencji, można zadbać w salonie, jadalni, sypialni itd. Najbardziej jednak przydaje się ono w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Efekt równomiernego oświetlenia uzyskamy dzięki właściwemu rozmieszczeniu źródeł światła oraz zamontowaniu takiej ich ilości, która pozwoli na dobre doświetlenie całego wnętrza. Efekt taki można też osiągnąć posiłkując się montażem opraw oświetleniowych ze wbudowanym ruchomym źródłem światła.

Zdolność oddawania barw

Montując we wnętrzach oświetlenie, należy zwracać uwagę na taki parametr światła, jak wskaźnik oddawania barw. Jest to wielkość, która mówi o zdolności światła do oddawania rzeczywistej barwy znajdującego się w jego blasku przedmiotu.

Temperatura barwowa światła

Bardzo istotnym parametrem, który wpływa na komfort korzystania z pomieszczenia, jest barwa światła. Nieodpowiednio dobrana do funkcji pomieszczenia może prowadzić do złego samopoczucia, zmęczenia i rozdrażnienia. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy lub nauki natomiast, znacząco obniżyć jej efektywność. Nowoczesne oświetlenie LED daje możliwość wyboru spośród światła o barwie białej ciepłej, neutralnej i białej zimnej. Każdy z wymienionych wyżej rodzai znajdzie zastosowanie w pomieszczeniach o odmiennej funkcji. Znajomość wpływu światła o określonej temperaturze na komfort korzystania z pomieszczenia to jedna z podstawowych umiejętności, jaka powinny wykazywać osoby zajmujące się urządzaniem wnętrz.

Natężenie światła

Światło o odpowiednim natężeniu stwarza w pomieszczeniu dogodne warunki do widzenia i rozpoznawania przedmiotów. Wartość natężenia powinna w prosty sposób zależeć od funkcji pomieszczenia oraz rodzaju wykonywanych w nim czynności. Jak nie trudno się domyślić, największe natężenia światła konieczne będzie w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania precyzyjnych prac, natomiast światło o znacznie mniejszym natężeniu świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do wykonywania prac niewymagających precyzji oraz wnętrzach o funkcji wypoczynkowej (sypialnia, salon itp.)

Oczywiście w zależności od roli, jaką pełni pomieszczenie powyższe parametry mogą się między sobą znacząco różnić. Jednak biorąc je pod uwagę, w każdym przypadku znacznie łatwiej dobierzecie odpowiednie oświetlenie domu.

 
Dom