28
Mar

Kiedy pierwszy spacer noworodka – kilka wskazówek

Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy pierwszy spacer noworodka będzie najodpowiedniejszy. Trudno udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Moment, kiedy można po raz pierwszy wyjść z noworodkiem na spacer, zależy od kilku czynników.

Aktualna pora roku, panujące warunki atmosferyczne, stan zdrowia dziecka oraz samopoczucie mamy to najważniejsze z czynników determinujących to, kiedy odbędzie się pierwszy spacer z noworodkiem.

Kiedy pierwszy spacer noworodka – jesień, zima

Gdy aura za oknem nie sprzyja spacerom, nie warto spieszyć się z wyjściem noworodka na zewnątrz. Zimą i jesienią zdecydowanie lepiej poczekać z pierwszym spacerem, aż dziecko skończy drugi, a nawet trzeci tydzień życia. Taki właśnie termin, w trosce o zdrowie maluszków, sugerują pediatrzy. Zanim jednak wyjdziesz z maluszkiem na zewnątrz, powinnaś odpowiednio go do tego przygotować. Maleńkie dzieci nie mają jeszcze w pełni sprawnego systemu termoregulacji i znaczne wahania temperatury mogłyby im zaszkodzić. Jeśli organizm maluszka zostanie wcześniej odpowiednio przygotowany, spacer około 3 tygodnia życia nie powinien mu zaszkodzić.

Werandowanie, co to za zwierz

Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do chłodnego powietrza oraz różnicy temperatur, jakie panują na zewnątrz i w pomieszczeniu pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania dziecka. Proces przyzwyczajania dziecka do chłodniejszych temperatur, określany mianem werandowania, należy rozpocząć na ok. tydzień przed planowanym pierwszym spacerem. Istotne jednak, by nie było to wcześniej, niż po 10 dniu życia maleństwa. Zanim rozpoczniesz werandowanie, noworodek musi się przecież zaadaptować do nowych warunków, jakie panują poza środowiskiem, które zdążył poznać przez ostatnie 9 miesięcy.

Jak werandować, kiedy pierwszy spacer noworodka jest tuż, tuż

Werandowanie polega na tym, że ciepło ubranego noworodka układamy w wózku ustawionym przy szeroko otwartym oknie lub drzwiach balkonowych. Co istotne, dziecko nie powinno być jeszcze wystawiane na zewnątrz, lecz w środku pomieszczenia. Werandowanie maluszka w pierwszym dniu należy rozpocząć od ok. 5 minut i stopniowo wydłużać o kilka kolejnych każdego dnia. Po okresie werandowania, który powinien trwać ok. 1 tygodnia, możesz wybrać się  z maluszkiem na spacer. Warunkiem są tutaj odpowiednie warunki pogodowe. Jeśli nie ma silnego wiatru, a temperatura panująca na zewnątrz wynosi min. 5°C możesz uznać, że pogoda jest odpowiednia na pierwszy spacer. Pamiętaj jednak, że pierwszego dnia nie powinnaś przebywać na dworze dłużej, niż 15 minut. Każdy kolejny spacer może być nieco dłuższy. WAŻNE: ze spaceru z dzieckiem należy całkowicie zrezygnować, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż – 10°C. Zasada ta dotyczy nie tylko noworodków, ale również nieco starszych dzieci.

Pierwszy spacer z noworodkiem – wiosna, lato

Przygotowanie noworodka do pierwszego spaceru wiosną i latem jest zdecydowanie łatwiejsze. Kiedy dni są cieplejsze, a temperatura wyższa, odpada etap werandowania. Pierwszy spacer z noworodkiem możesz odbyć już ok. 7 – 10 dnia życia dziecka. Jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, warto poczekać, aż nieco się poprawi. Spacery wiosną i latem mogą trwać zdecydowanie dłużej niż zimą. Na początek możesz zacząć od pół godziny. Jeśli jednak temperatura na zewnątrz przekracza 30°C, lepiej w ogóle zrezygnuj z wyjścia. Młodym rodzicom trudno niekiedy ustalić, jaki czas jest właściwy na wyjście na zewnątrz z maluszkiem. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą wam ocenić, kiedy pierwszy spacer noworodka powinien mieć miejsce.