24
Wrz

Stosujesz produkty aloesowe? Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć

Doniesienia o korzystnym wpływie aloesu na nasze zdrowie pochodzą jeszcze ze starożytności. Stosowanie tej rośliny było popularne w tradycyjnej medycynie chińskiej, arabskiej oraz ajurwedyjskiej. Wykorzystywano ją do leczenia zaparć, chorób skóry i walki z pasożytami. Współcześnie preparaty aloesowe – zgodnie z obowiązującym prawem – nie są traktowane jak leki, lecz suplementy diety. Zanim jednak zaczniemy je przyjmować, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

W przyrodzie występuje ponad 300 odmian aloesu. Jednak tylko kilka z nich wykorzystywanych jest przez człowieka. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich aloes zwyczajny Aloe vera (Aloe barbadensis). W naturze spotkamy go w rejonie Morza Śródziemnego, na Dominikanie, Madagaskarze, Półwyspie Arabskim, Wyspach Kanaryjskich oraz w południowej części Ameryki Północnej.

Przez człowieka aloes zwyczajny został przeniesiony także w inne rejony o zbliżonym klimacie. Dzięki czemu współcześnie spotkamy go również w Indonezji, Indiach oraz Australii. Jedne z największych plantacji tej rośliny znajdują się na Barbadosie, skąd zresztą wzięła się nazwa rośliny.

Za co lubimy aloes?

Ceniony tysiące lat temu aloes dziś ponownie wraca do łask i coraz częściej pojawia się w naszej diecie. O tym, że ma wiele cennych dla człowieka składników, dowiadujemy się z wielu prowadzonych współcześnie badań naukowych. Dowodzą one między innymi, że w aloesie występują witaminy: A, B, E, C, a także kwas foliowy i cholina. To także bogate źródło aminokwasów endo i egzogennych oraz mono i polisacharydów. Aloes zwyczajny cenimy również za obecność ważnych dla nas enzymów roślinnych i licznych minerałów. Możemy wśród nich wymienić: magnez, potas, mangan, miedź, chrom, żelazo, sód, cynk, wapń oraz siarkę.

Gdzie szukać odpowiednich produktów?

Aby znaleźć odpowiedni produkt, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze. Poświadczeniem jego jakości może być certyfikat przyznawany przez Międzynarodową Radę Naukową ds. Aloesu (International Aloe Science Council – w skrócie IASC). To organizacja, której zadaniem jest dbanie o czystość oraz jakość aloesu zawartego w dostępnych na rynku produktach. W skład IASC wchodzą m.in. plantatorzy, badacze, naukowcy, dystrybutorzy, sprzedawcy i lekarze. Pierwszym na świecie produktem, który otrzymał taki certyfikat, był miąższ aloes forever Living.

Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu

Warto wiedzieć, że prawo do umieszczania Pieczęci Aprobaty Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu na preparatach aloesowych producenci uzyskują tylko na rok, a jego otrzymanie wcale nie jest takie proste. Przedtem konieczne jest wykonanie szeregu badań, które mają potwierdzić jakość produktu. Co więcej, nawet gdy certyfikat zostanie już przyznany, produkt poddawany jest wyrywkowym badaniom, by sprawdzić, czy producent nadal dba o utrzymanie jego wysokiej jakości oraz czystość aloesu. Natomiast po roku zachowanie prawa do posługiwania się certyfikatem możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy wszystkie badania zostaną powtórzone i potwierdzą, że produkt dalej spełnia standardy IASC.

Nie tylko suplementy

Pamiętajmy, że wśród produktów aloesowych znajdziemy preparaty o różnym przeznaczeniu. To nie tylko suplementy diety, ale także cieszące się dużą popularnością kosmetyki. Niektóre produkty aloesowe łączone są z innymi składnikami, na przykład takimi, które pochodzą od zwierząt. Przykładem jest aloesowa pomadka z dodatkiem pszczelego wosku. Jednak kosmetyków aloesowych jest znacznie więcej. Warto dowiedzieć się o nich więcej i wybrać te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom.