8
Kwi

Ubranka dla noworodka. Na co zwracać uwagę?

Ubranka dla noworodka stanowią jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki.  Jako że ich kupowanie zazwyczaj sprawia mamom ogromną radość, najczęściej tracą głowę na stoiskach przeznaczonych dla niemowląt i wychodzą ze sklepu z dwa razy większymi zakupami, niż pierwotnie zakładały.

Znasz to uczucie, kiedy stajesz przed półką sklepową z ubrankami dla niemowląt i nagle ni z tego, ni z owego w twoim koszyku ląduje 2 body, 3 pajace i na dodatek jeszcze śpioszki? Do słabości do kupowania dziecięcych ubranek przyznaje się większość mam. Bo takie ładne, bo urocze, bo jak moje dziecko będzie w tym pięknie wyglądać. Tych “bo”, można by jeszcze wiele wymienić. Skłonność do przesady sprawia, że większość mam kupuje stanowczo za dużo ubranek. Wiele z nich z pewnością nie zostanie nawet dziecku założonych, gdyż wcześniej po prostu z nich wyrosną. Jak zatem kompletować z głową dziecięcą wyprawkę? I na co zwracać uwagę wybierając ubranka dla noworodka?

Na co zwracać uwagę kupując ubranka dla noworodka

Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że noworodek nie potrzebuje niezliczonej ilości pajaców, śpiochów i innych elementów garderoby. Tak naprawdę leżąc spokojnie w jednym miejscu, nie zdąży się nawet dobrze pobrudzić.  Zatem po co wydawać duże kwoty na ubranka dla noworodka, które najdalej za 3 miesiące i tak będą musiały zostać wymienione na o jeden rozmiar większe.

Jedne z najistotniejszych cech, jakie powinno wykazywać ubranko dla noworodka, to jego funkcjonalność oraz wysokiej jakości materiały. Najlepiej, jeśli ubranka będą wykonane z naturalnych włókien, do tego w jasnych kolorach (ciemne barwniki mogą powodować uczulenia). Możesz też zrezygnować z aplikacji, które mogą niekiedy powodować odparzenia i wywoływać reakcje alergiczne. Na początek, by mieć pewność, że ubranka nie zawierają szkodliwych związków, możesz wybierać takie, które zostały wykonane z certyfikowanej bawełny opatrzonej znakiem Oeko-Tex® Standard 100.

Ubranka dla noworodka nie powinny posiadać zbędnych napek, szwów, kokardek i innych ozdób, które mogłyby ugniatać delikatne ciało dziecka. Pamiętaj, że maluszek cały dzień spędza w pozycji leżącej. Do tego nie potrafi jeszcze sam poradzić sobie, jeśli coś ugniata jego ciało, lub sprawia, że jest mu nie wygodnie. Najbardziej funkcjonalne będą ubranka zapinane na ramionkach i w kroku.

Jaki rozmiar na początek?

Za tym, by nie kupować dużej ilości ubranek dla noworodka w najmniejszym rozmiarze przemawia fakt, że tak naprawdę nie masz pewności, jak duże urodzi się dziecko. Nawet badanie usg nie da ci stuprocentowej pewności, czy potrzebne będą ubranka w rozmiarze 56, czy też od razu 62. Dlatego na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się na początek w przynajmniej 3 egzemplarze kompletów ubranka z każdego rozmiaru. Kiedy dzidziuś się urodzi i będziesz miała już pewność, jak jest duży, będziesz mogła dokupić (a raczej zapewne zrobi to tatuś) dodatkowe ubranka.

Z mojego doświadczenia wynika, że w dzisiejszych czasach, kiedy większość dzieci rodzi się stosunkowo dużych, bezpieczniej jest postawić na ubranka nr 62. Gdyby faktycznie okazały się za duże, możesz mieć pewność, że i tak noworodek bardzo szybko do nich dorośnie. 2 pierwsze tygodnie życia dziecka charakteryzują się bowiem bardzo dynamicznym wzrostem jego ciała.

Reasumując, nie warto  kupować zbyt wielu ubranek w jednym rozmiarze, gdyż noworodki bardzo szybko rosną. Bardzo istotne jest natomiast, by zwracać uwagę na jakość wybieranej odzieży. Ubranka dla noworodka powinny być funkcjonalne i nie zawierać w swoim składzie szkodliwych substancji.